راهنمای نویسندگان

راهنماي نویسندگان در تهيه و ارسال مقالات

 

نشریه توانبخشی سینا وابسته به دانشكده علوم توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي همدان است که به زبان فارسی منتشر می شود. این نشریه در برگيرنده مقالات مرتبط با شاخه هاي علوم توانبخشي و توانپزشکی است. مخاطبین این نشریه کلیه متخصصین رشته هاي علوم توانبخشي اعم از فيزيوتراپي، گفتاردرمانی، شنوایی شناسی، ارتوز و پروتز (ارتوپدي فني)، بینایی سنجی، کاردرمانی، دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی دوره های تخصص طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب، روماتولوژی، گوش و حلق و بینی، روانپزشکی، متخصصین رشته تربیت بدنی، ارگونومی، پرستاران توانبخشی و سایر حرفه های مرتبط خواهد بود. بنابراین کلیه علاقمندان، محققين و صاحبنظران مي‌توانند مقالات خود را با رعايت كامل اصول و موارد زير به صورت الکترونیکی به آدرس پست الکترونیکی (Sinarehabilitationjournal@gmail.com) ارسال نمايند تا پس از بررسي و داوری توسط هیات داوران نشریه، در صورت  تأييد و انجام اصلاحات لازم توسط نويسنده، به چاپ برسد.

نوع مقالات مورد پذیرش در نشریه توانبخشی سینا و مشخصات آنها به تفکیک نوع مقاله در جدول ذیل ارائه شده است. لازم بذکر است که مشخصات مطرح شده حداکثر شرایط مورد پذیرش هستند و نویسندگان می توانند در صورت تمایل تعداد کلمات، تصاویر و سایر مشخصات را کمتر از تعداد مطرح شده ارائه نمایند.

مشخصات مقالات مورد پذیرش در نشریه توانبخشی سینا

نوع مقاله

تعداد کلمات چکیده

تعداد کلمات متن

تعداد منابع

تعداد تصویر

تعداد جدول

پژوهشی اصیل (Original Research)

150

1500

10

3

2

مروری (Review)

150

1500

10

3

2

گزارشات کوتاه (Brief Report)

120

1200

7

2

1

گزارش موردی (Case Report)

120

1200

7

2

1

معرفی روش درمانی یا تکنیک (Clinical or Technical Note)

100

1000

5

2

1

نامه به سردبیر (Letter to the Editor)

-

350

3

1

1

نقد علمي و يا خلاصه اي از كتب منتشر شده (Book Review)

-

500

0

0

0

خلاصه مقالات کنفرانسی (Conference Proceedings)

-

100

0

0

0

توضیحات:

مقالات پژوهشی اصیل می بایست حاصل يافته هاي پژوهشي نويسنده يا نويسندگان باشند. مقالات مروری می بایست شامل بررسي يك موضوع جديد علمي در پایگاههای علمی باشد که به صورت نقل قول (Narrative)، گستره ای (Scoping)، و یا نظام مند (Systematic) ارائه شوند. گزارشات کوتاه با هدف تسريع در انتشار يافته هاي علمي حاصل از پژوهش نویسنده یا نویسندگان ارائه می گردند. در گزارش موردی نویسنده یا نویسندگان به توصیف ویژگیهای موارد جالب بیماری می پردازند. معرفی روش درمانی یا تکنیک در صورتی پذیرفته خواهد شد که دارای نوآوری در حیطه علوم توانبخشی باشد. نامه به سردبیر در مواردی که نویسنده قصد مکاتبه جهت ارائه توضیحات پیرامون مقالات چاپ شده، یا ارائه دیدگاه نوین داشته باشد، پذیرفته خواهد شد. نقد علمی و یا خلاصه ای از کتب منتشر شده فارسی و انگلیسی در حیطه علوم توانبخشی مورد پذیرش خواهد بود. خلاصه مقالات کنفرانسی شامل مقالات ارائه شده در کنفرانس ها، سمینارها و کنگره های ملی و بین المللی مرتبط با توانبخشی خواهد بود.

 

راهنمای نگارش مقاله:

نویسنده مسئول مقاله مسئولیت مکاتبه با نشریه را برعهده دارد لذا لازم است که همراه مقاله ارسالی، نامه ای جهت درخواست بررسی مقاله نیز ارسال شود که شامل اطلاعات نویسندگان (شامل نام و نام خانوادگي، مشخصات دقيق علمي و سمت دانشگاهی) و اطلاعات مربوط به آدرس پستی، کدپستی، شماره تلفن، شماره فاكس و پست الکترونیکی نویسنده مسئول باشد. لازم است در مقالات ارسالی آيين نگارش زبان فارسی به طور دقيق و کامل رعايت شود و از بکار بردن کلمات خارجی که معادل فارسی مناسب دارند خودداری شود. چنانچه واژه مناسب فارسی جهت جايگزينی وجود نداشت اصل واژه انگليسی داخل پرانتز بعد از آوانويسی آن به زبان فارسی آورده شود. مطالب مقاله می بایست بر روی کاغذ A4 و با حاشیه دو سانتیمتر بصورت تک ستونی و با رعایت فاصله 1 سانتی متر بین خطوط و با فونت B Nazanin سایز 12 تنظیم شده باشند. ساختار مقالات می بایست به صورت زیر تهیه و تنظیم شده باشند:

عنوان

به دو زبان فارسی و انگلیسی حداکثر دارای 15 کلمه و بدون استفاده از اختصار ارائه شود بصورتی که بطور رسا محتوای مقاله را معرفی نماید.

نام نویسندگان

به دو زبان فارسی و انگلیسی نام نويسنده یا نویسندگان مقاله با ذکر شماره در زير سطر عنوان مقاله ذکر گردد. نویسنده مسئول مقاله با علامت * متمايز شود. در زیر سطر نام نویسندگان، ضمن ذکر شماره تخصیص یافته به هر نویسنده، مشخصات کامل شامل رتبه علمی و نشانی محل اشتغال درج گردد. در مورد نویسنده مسئول، آدرس دقیق پستی، کدپستی، شماره تلفن، شماره فاکس و آدرس پست الکترونیکی نوشته شوند.

چکيده

چکيده مقاله با استناد به نوع مقاله به دو زبان فارسی و انگليسی بدون نیاز به رعایت ساختار و بصورت یک پاراگراف ارائه شوند. لازم است که چکیده مقاله اهداف، مواد و روشها، یافته ها و نتیجه گیری را پوشش دهد.

کلید واژه ها

به دو زبان فارسی و انگلیسی و بين 3 5 واژه اصلی براساس MeSH ارائه شوند. کليد واژه ها با استفاده از ويرگول ( ، ) از يکديگر جدا شوند.

متن اصلی

متن اصلی مقاله مشتمل بر مقدمه، مواد و روشها، يافته ها، بحث و منابع می‌باشد.

تصاویر

هر تصویر باید دارای ارجاع از متن باشد و عنوان هر تصویر در زیر آن ارائه شود.

جداول

هر جدول باید دارای ارجاع از متن باشد. جداول بايد كامل و گويا باشند و عنوان جدول در بالای جدول ارائه شود.

منابع

ذکر منابع می بایست به روش ونکوور انجام شود. طبق این روش منابع به ترتیب ظهور در متن با ذکر شماره در داخل پرانتز مشخص می شوند و در انتهای مقاله در قسمت منابع به ترتیب ظهور در متن ارائه می شوند.

 

نشانی دفتر نشریه: همدان، بلوار شهید فهمیده، روبروی پارک مردم، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشکده توانبخشی، دفتر نشریه توانبخشی سینا

تلفن: 38381571 081     فاکس: 38381572 - 081       پست الکترونیکی:   SRJ@umsha.ac.ir  و  Sinarehabilitationjournal@gmail.com

 

   دانلود : Sina_Rehab_J_Guidline_.pdf           حجم فایل 50 KB